Nezaradené

Ako sa starať o kvety?

By 25. februára 202024 marca, 2020No Comments

Zaujíma Vás ako docieliť aby naše kytice vydržali sviežo čo najdlhšie? V tejto sekcii Vám to radi prezradíme.

Základom je správny rez
Na záhrade vypestované kvety režte skoro ráno. Ak vkladáte do vázy kyticu z kvetinárstva, nezabudnite stonky upraviť. Pamätajte si, že základom dobrého rezu je ostrý nôž.

V oboch prípadoch použite šikmý rez. Výnimkou sú napríklad kaly, ktorých dužinatú stonku režte kolmo. Urobte tak pod tečúcou vodou. Stonka sa nenaplní vzduchom a bude schopná naďalej prijímať vodu.

Miesto pre vázu
Na čerstvosť rezaných kvetov má veľký vplyv umiestenie vázy. Vyhýbajte sa miestam s priamym slnečným žiarením či v prievane. Ak kvety na noc umiestnite do chladnejšej miestnosti, budete sa z nich tešiť viac dní. Kytica kvetov a misa s ovocím môže byť efektným spojením. No etylén, uvoľňujúci sa predovšetkým z jabĺk, negatívne ovplyvňuje proces kvitnutia.

Doprajte im pohodlie
Nie všetky kvety obľubujú spoločnosť, preto napríklad prvosienkam, ľaliám, tulipánom, narcisom, konvalinkám alebo ružiam doprajte vo váze súkromie. Aj dostatok miesta pre stonky je základom pekných kvetov. Vyberajte preto primerane veľké vázy a ak je to možné, vkladajte do nich kvety s nezviazanými stonkami.

Dlhšie krásne
Kvety vo váze vydržia dlhšie, ak im doprajete dezinfekciu a výživu v podobe prípravku na predĺženie životnosti kvetov. Často býva súčasťou kytice grátis. Slúži ako zdroj energie, upravuje pH vody a zabraňuje výskytu nežiaducich mikroorganizmov.

V prípade, že ho nemáte, môžete vhodiť do vázy pol tabletky aspirínu, kocku cukru alebo kúsok dreveného uhlia. Toto sú však iba krajné riešenia. Úplne nimi daný prípravok nenahradíte.

Tip Záhradkára
Ak dostanete alebo si kúpite kyticu kvetov v chladnejšom období, vložte ju zabalenú v ochrannom papieri do vázy s vodou asi na polhodinu a nechajte kvety postupne sa prispôsobiť teplote v miestnosti. Pri kúpe tiež dbajte na to, aby boli kvety dostatočne zabalené a ochránené tak pred nepriaznivým vplyvom nízkych teplôt.

Leave a Reply