Nezaradené

Ako sa starať o záhradu?

By 26. februára 202024 marca, 2020No Comments

Ste dostatočne informovaní ohľadom starostlivosti o Vašu záhradu? Prinášame Vám pár dobrých rád navyše.

1. Každý rok dopĺňajte nástielku z kôry či drevenej štiepky. Tá sa totiž stráca v dôsledku zvetrávania a prirodzeného rozkladu. Ak máte v záhonoch vrstvu tenšiu ako tri až štyri centimetre, musíte ju doplniť. Je to naozaj veľké množstvo kôry a celkom sa zahrejete.

2. Trvalkové záhony si počas roka nijako mimoriadne nemusíte všímať, iba priebežne zrezávajte odkvitnuté súkvetia, ktoré vysilujú rastliny a v záhone nepôsobia pekne. Prihnojte ich dvakrát do roka a po šiestich rokoch vymeňte alebo rozmnožte delením a časť trsu ponechajte na pôvodnom mieste. Takto rastlinu zmladíte a ona porastie s novou silou.

3. Aby nízke dreviny bohato kvitli, potrebujú udržiavací rez. To znamená, že im každé dva roky na jar odstráňte najstaršie konáre tesne nad zemou. Stredne staré konáre zasa skráťte za mladým bočným výhonkom. Všetka sila tak pôjde doň a v ďalšom roku ho môžete skrátiť o tretinu. Vďaka tomu sa dobre rozkonári a bude pekne kvitnúť.

4. Kry kvitnúce na jar na jednoročných či dvojročných výhonkoch zakladajú kvetné púčiky už na jeseň. Preto ich režte po odkvitnutí na začiatku leta každé tri roky a odstráňte najstaršie výhonky. Týka sa to jarných tavoľníkov, kolkvície, trojpuku, vajgélie, okrasných ríbezlí a pajazmínu.

5. Krom kvitnúcim v lete zrežte skoro na jar výhonky na niekoľko púčikov. Inak sa časom zahustia a budú slabo kvitnúť. Platí to pre ľubovníky, letné tavoľníky, nátržníky či perovskiu. Pozor na výnimku, ako je hortenzia veľkolistá, ktorá kvitne na minuloročných výhonkoch. Tú nerežte, len odstraňujte odumreté výhonky.

6. Okrasné stromy dobre znášajú rez počas celého roka, no uprostred zimy sa môže stať, že vo veľkom vylučujú miazgu. Preto všetky javory, brezy, orechy a čerešne režte uprostred leta, keď vyzrejú letorasty.

7. Vždyzelené druhy a ihličnany nevyžadujú vôbec žiadny rez, prípadne len minimálny. Pozor pri zmladzovaní ihličnatých živých plotov. Ihličnany nemajú schopnosť obrastať zo starého dreva, preto môžu pri radikálnom zásahu vznikať v plote medzery. Radšej regulujte iba výšku plota.

8. Ruže režte najlepšie na jar v polovici apríla na 3 až 5 púčikov šikmým rezom. Vďačné vám budú veľkokveté druhy, mnohokveté i stromčekovité odrody, ale aj miniatúrne ruže. Pri popínavých ružiach sa zamerajte na odstraňovanie starých, mrazom poškodených a chorých výhonkov.

9. Trávnik je položka, ktorá vás pripraví o najviac času, no zároveň pri ňom za služby aj najviac ušetríte. Každý týždeň kosenie, zalievanie či pravidelné hnojenie vás zamestná viac, ako všetky ostatné časti záhrady dokopy. Aspoň jednorazovo preto investujte do automatického zavlažovacieho systému, ktorý vám investíciu v priebehu niekoľkých rokov vráti. Okrem toho si za ušetrené peniaze môžete dovoliť výkonnejšiu drahšiu kosačku.

10. Tajomstvo úspechu odborníkov tkvie aj v používaní kvalitných hnojív. Navyše aj tu sa črtajú možnosti, ako ušetriť. Preto ak sa staráte o záhradu sami, spoľahnite sa na profesionálne hnojivá. Vyberajte viaczložkové a berte do úvahy hlavne ich účinnosť. Tá sa pohybuje od dvoch až troch mesiacov, štyroch až piatich mesiacov až po dlho pôsobiace hnojivá s účinnosťou osem až deväť mesiacov.

Leave a Reply